Timpul
Adauga site-ul TIMPUL la favorite! Literatura | Arte vizuale | Arta spectacolului | Utilizator nou
   
Calendar
Calendar
Enciclopedia
Enciclopedia
Festival
Festival
Club
Club
Tineret
Tineret
Revista
Revista
Editura
Editura

Noua adresa de corespondenta a revistei TIMPUL
CP 1677, OP7 - IASI
Introduceti in casuta de mai sus cuvinte cheie sau un nume de artist pe care dorit sa il cautati (ex: interbelic )

Scrisoare cu noutati
Introduceti in casuta de mai jos adresa de e-mail la care vreti sa primiti ultimle noutati
Vreau sa primesc noutatile



Proiecte sustinute
Servicii Web Profesionale

Statistici site
Literatura: 2.871
Arta vizuala: 1.181
Arta spectacolului: 30
Comentarii: 1.522
Membri inregistrati: 1.655
ON: 0 membri / 1 musafiri
Total hituri: 368.195
Total vizitatori unici: 129.292

Link-uri recomandate
@ntonesei's BLOG
A.F.C.N.
Bogdan Ulmu
Casa de cultura "Mihai Ursachi"
Clubul Cinefililor
Dan Lungu
Dorin Tudoran
Editura UAIC
FESTIVALUL EuroART Iasi
Filosofi@lasi
Flacara Iasului
Fotografa
Hobbitul - Emil Brumaru
Hobbitul - Emil Brumaru
Iasi-City
Iasi-City
IASINET
ICR - Romania Culturala
IMPACT FM
IMPACT FM
Ioan T. Morar
Lucian Dan TEODOROVICI
Lumea cartii
Mihai MALAIMARE
NewsIasi
Paul Gorban
Polirom
Primaria Municipiului IASI
Radio Guerrilla
Radio Ia?i
Radio Ia?i
Serban Axinte
Stefan Abageru
StiLL ONline
Suplimentul de cultura
Universitatea "Al.I.Cuza"
Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu, Veronica Niculescu - Teatru / Arta spectacolului


Ajuns la cea de-a unsprezecea ediţie, Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu se va desfăşura ?ntre 28 mai şi 6 iunie sub genericul „Moşteniri” şi va reuni, ca de fiecare dată, participanţi din ?ntreaga lume.
De unsprezece ani, ?n fiecare primăvară, pieţele, străzile şi vechile fortificaţii ale Sibiului devin scene pe care trupe de teatru şi dans din toată lumea vin să joace.
Vă invităm la ?nt?lnirile, dialogurile, seminariile festivalului, precum şi la o incredibilă serie de spectacole care vă vor purta prin lumea ?ntreagă şi care vă vor da o idee despre ce pregăteşte Sibiul pentru programul Capitală Culturală Europeană – 2007.


- Teatrul „Radu Stanca” din Sibiu – www.sibfest.ro
- Primăria Municipiului Sibiu – www.sibiu.ro



FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU
Ediţia a 11-a, 28 mai- 6 iunie 2004

PROGRAM

Vineri________________28 MAI

EVENIMENTE
13:00 DJCCPCN - ?nt?lnire - Noua imagine a clădirii Teatrului Radu Stanca
16:30 Muzeul Brukenthal - Deschiderea oficială a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu
17:00 Muzeul Brukenthal - Ca visul unei umbre şi umbra unui vis, Retrospectivă Moni Bodor
SPECTACOLE
17:00 Teatrul Gong - Despre efectul dăunător al tutunului (60’), Akira Emoto (Japonia)
19:00 Teatrul Radu Stanca - Odiseea (60’), I Cannot Hear Theatre (Cehia)
21:00 Muzeul de Istorie - Cadenza şi Anth?re (65’), Kelemenis (Franţa)
CONCERTE
22:15 Piaţa Mare - Black Roots (60’), Black Roots (Camerun)
23:30 Piaţa Mare - Class (Rom?nia)
UNDERGROUND
19:30 Veneţia Club - Zi că-i bine (55’) / Preludiu prelungit (50’) – spectacol coup? –
Teatrul Luni de la Green Hours (Rom?nia)
21:00 Stage Club - Tunon Promo (60’) Coasta de Fildeş
23:15 Piaţa Unirii - Focuri de artificii
00:00 Curtea TRS - CLUBUL FESTIVALULUI

S?mbătă___________29 MAI

EVENIMENTE
10:00 Piaţa Mare - Ritmuri africane - Atelier de percuţie şi dans susţinut de Luc Yatchokeu (Camerun)
11:00 Allianz Ţiriac - Transformări - Atelier pentru copiii cu nevoi speciale susţinut de prof. Claire Hind (UK)
11:30 Casa Luxemburg - ?nt?lnirea reţelei culturale EUNETSTAR
13:30 DJCCPCN - Conferinţă de presă
16:00 DJCCPCN - Vernisaj expoziţie „Anamorfoze ale figurii” – Adina & Mircea Mocanu (Rom?nia)
SPECTACOLE DE STRADĂ
16:00 Nicolae Bălcescu - Spectacol de stradă, Art & Shock Theatre (Kazakhstan)
22:00 Piaţa Mare - Satiricon (1h15’), Teatrul Radu Stanca, FITS, Universitatea Lucian Blaga Sibiu, Colegiul Naţional Onisifor Ghibu Sibiu (Rom?nia)
SPECTACOLE
17:00 Teatrul Gong - Din Yorkshire ?n Creta: o călătorie artistică printre castele, sculpturi şi biserici,(30’)
Clio Fanouraki (Grecia), videoproiecţie
19:00 Teatrul Radu Stanca - Unchiul Vanea (2h40’), Brest Drama and Music Theatre (Bielorusia)
20:30 Biserica Evanghelică - Mexico a capella. Vocile Americii, (1h15’), Voz en Punto (Mexic)
21:00 Casa de Cultura a Sindicatelor - Opt femei, (1h30’) UNATC Bucureşti (Rom?nia)
21:30 Muzeul de Istorie - Corpuri de expoziţie (28’), Dans.Kias & Saskia H?lbling (Austria)
UNDERGROUND
19:30 Veneţia Club - Totul despre Al.(50’)
Teatrul Luni de la Green Hours (Rom?nia)
00:00 Curtea TRS - CLUBUL FESTIVALULUI

Duminică_________________ 30 MAI

EVENIMENTE
10:00 Piaţa Mare - Ritmuri africane - Atelier de percuţie şi dans susţinut de Luc Yatchokeu (Camerun)
11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Sala Studio
Copilul din spatele ochilor de Nava Semel (Israel) – Spectacol-lectură
11:00 Allianz Ţiriac - Transformări – Atelier pentru copiii cu nevoi speciale susţinut de prof. Claire Hind (UK)
11:30 Casa Luxemburg - ?nt?lnirea reţelei culturale EUNETSTAR
12:00 Muzeul Brukenthal - Lansarea antologiilor festivalului şi a cărţii „Aştept?nd-o pe Godette” de Alexandru Uiuiu (Rom?nia), prezintă Constantin Chiriac
13:30 DJCCPCN - Conferinţă de presă
SPECTACOLE
17:00 Teatrul Gong - ?napoi ?n URSS (2h), Art & Shock Theatre (Kazakhstan)
19:00 Teatrul Radu Stanca - Recviem (1h30’), Cameri Theatre Tel-Aviv (Israel)
20:30 Casa de Cultură a Sindicatelor - Electra (1h40’), Teatrul de Stat Oradea (Rom?nia)
21:00 Cetatea Cisnădioara - Vis de nebun (60’), Green Theatre (Camerun)
22:30 Ocna Sibiului - Banchetul, fragment din Satiricon (1h15’), Teatrul Radu Stanca, FITS,
Universitatea Lucian Blaga Sibiu, Colegiul Naţional Onisifor Ghibu Sibiu (Rom?nia)
CONCERTE
21:00 Muzeul de Istorie - Vocile naturii, Colin Offord (90’) (Australia)
22:00 Piaţa Mare - Geoff Berner & Associates (60’) (Canada)
23:00 Piaţa Mare - Blackbeers (65’) (Rom?nia)
UNDERGROUND
19:30 Veneţia Club - Aici nu se simte (50’), Teatrul Luni de la Green Hours (Rom?nia)
00:00 Curtea TRS - CLUBUL FESTIVALULUI

Luni____________________ 31 MAI

EVENIMENTE
10:00 Piaţa Mare - Ritmuri africane - Atelier de percuţie şi dans susţinut de Luc Yatchokeu (Camerun)
11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Sala Studio - Viaţa fără lecţii de Sally Clark (Canada) – Spectacol-lectură
11:00 Maison Ille-et-Vilaine - Teatralitatea si performativitatea ?n discursul contemporan american – Prelegere susţinută de prof. Janelle Reinelt (SUA)
11:00 Allianz Ţiriac - Transformări – Atelier pentru copiii cu nevoi speciale susţinut de prof. Claire Hind (UK)
11:30 Casa Luxemburg - ?nt?lnirea reţelei culturale EUNETSTAR
13:30 DJCCPCN - Conferinţă de presă
16:00 Allianz Ţiriac - Vernisajul expoziţiei de fotografie „10 ani de festival” – Doru Tolciu (Rom?nia)
SPECTACOLE
17:30 Muzeul de Istorie - Kiiiss Me!, Akademie f?r Darstellende Kunst ADK – Ulm (Germania)
19:00 Teatrul Radu Stanca - Am angajat un ucigaş profesionist (1h15’), Teatrul Radu Stanca (Rom?nia)
20:00 Teatrul Gong - Odiseea 2001 (65’), Workshop Theatre Gustl (Croaţia)
21:00 Casa de Cultură a Sindicatelor - Omul cel bun din S?ciuan (2h), Teatrul Republican Luceafărul (Republica Moldova)
22.00 Teatrul Radu Stanca - Audiţia (1h30’), Teatrul Radu Stanca (Rom?nia)
CONCERTE
19:00 Piaţa Mare - Grupul Folcloric Iza din Maramureş (60’) (Rom?nia)
20:00 Piaţa Mare - Afro-Equato Sahelienne de la Cemac, Emanuelle Kombau (1h30’) (Camerun)
21:00 Piaţa Mare - Big Band Landshut – Jazz (Germania)
23:00 Cotton Club - Delia (Rom?nia)
UNDERGROUND
22:00 Pasajul Magazin Dumbrava - Oase pentru Otto (50’), Teatrul Luni de la Green Hours (Rom?nia)
23:00 Stage Club - PamElla (35’) Noggin Theatre (Irlanda)
00:00 Curtea TRS- CLUBUL FESTIVALULUI

Marţi_____________ 1 IUNIE

EVENIMENTE
10:00 Parcul Sub Arini - Duhuri bune, duhuri rele, Fundaţia Abracadabra, Teatrul Naţional pentru Copii, Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu (Rom?nia)
11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Sala Studio - Ultimul bufon de Samvel Khalatyan (Armenia) – Spectacol-lectură
11:00 Allianz Ţiriac - Transformări – Atelier pentru copiii cu nevoi speciale susţinut de prof. Claire Hind (UK)
11:30 Casa Luxemburg - ?nt?lnirea reţelei culturale EUNETSTAR
13:30 DJCCPCN - Conferinţă de presă
15:30 Maison Ille-et-Vilaine - War Stories, Atelier susţinut de Jonathan Chadwick (UK)
22:00 Stage Club - Lansare de carte, „Sărbători fericite...” şi „Din culise totul se vede altfel” de
Emil Cătălin Neghină (Rom?nia),
SPECTACOLE
17:00 Teatrul Gong - Rom şi stafide (1h30’), Noggin Theatre (Irlanda)
17:00 Muzeul de Istorie - Oktavijo şi Nikoleta (60’), Istrian National Theatre (Croaţia)
19:00 Teatrul Gong - Rom şi stafide (1h30’), Noggin Theatre (Irlanda)
19:00 Teatrul Radu Stanca - Jacques sau supunerea (1h30’), Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca (Rom?nia)
21:00 Casa de Cultură Sindicatelor - Makhaz (1h30’), Abkhasian State Drama Theatre (Abkhazia)
21:00 Cetatea Cisnădioara - Oberosterreich (70’), Akademie f?r Darstellende Kunst ADK-Ulm (Germania)
CONCERTE
18:00 Piaţa Mare - Grupul Folcloric Iza din Maramures (60’) (Rom?nia)
20:00 Casa Luxemburg - Mexico a capella. Vocile Americii, (1h15’), Voz en Punto (Mexic)
21:30 Piaţa Mare - Geoff Berner & Associates (60’), (Canada)
22:30 Piaţa Mare - Ricochee (Rom?nia)
UNDERGROUND
19:30 Veneţia Club - Stop the tempo (50’), Teatrul Luni de la Green Hours (Rom?nia)
21:00 Stage Club - Poveştile lui Big Ben Teatrul Colectiv şi Universitatea Brunel (UK)
23:00 Stage Club - Monologues, (40’) Deborah Brunt (SUA) – Secţiunea „Fringe”
00:00 Curtea TRS - CLUBUL FESTIVALULUI

Miercuri_______________ 2 IUNIE

EVENIMENTE
10:00 Parcul Sub Arini - Duhuri bune, duhuri rele, Fundatia Abracadabra si Teatrul Naţional pentru Copii (Rom?nia)
11:00 Maison Ille-et-Vilaine - Puterea transversală: despre modul ?n care teatrul schimbă lumi – Prelegere susţinută de prof. Bryan Reynolds (SUA)
11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Sala Studio - Meduza de Gavin Kostick (Irlanda) – Spectacol-lectură
11:00 Allianz Ţiriac - Transformări – Atelier pentru copiii cu nevoi speciale susţinut de prof. Claire Hind (UK)
12:00 Muzeul Brukenthal - V?rstele actorului – Atelier-lectură susţinut de George Banu
13:30 DJCCPCN - Conferinţă de presă
15:30 Maison Ille-et-Vilaine - War Stories – Atelier susţinut de Jonathan Chadwick (UK)
17:00 Facultatea de Litere - De la text la imagine – Atelier susţinut de prof. Nic Ularu (SUA)
SPECTACOLE
19:00 Teatrul Radu Stanca - Noul locatar (1h30’), Northern Stage Theatre Company (UK)
21:00 Teatrul Gong - Ionesco – pot pourri (1h50’), Universit? de Moncton (Canada)
21:00 Casa de Cultură a Sindicatelor - Intrusa (80’), Teatrul Masca Bucureşti & Teatrul Valah Giurgiu (Rom?nia)
21:30 Piaţa Mare - Santa Liberata (15’), Adela’s Lifus Box. Central Saint Martins (UK)
CONCERTE
17:00 Piaţa Mare - Grupul Folcloric Iza din Maramureş (60’) (Rom?nia)
20:00 Piaţa Mare - Big Band Landshut – Jazz (Germania)
22:30 Piaţa Mare - Simplu (Rom?nia)
UNDERGROUND
19:30 Veneţia Club - Kinky Zoone (50’), Teatrul Luni de la Green Hours (Rom?nia)
21:00 Stage Club - Eden (75’), ARCUB şi Teatrul Nottara Bucureşti (Rom?nia)
00:00 Curtea TRS - CLUBUL FESTIVALULUI

Joi_____________ 3 IUNIE

EVENIMENTE
11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Sala Studio - Irealităţi din estul sălbatic imediat de Gianina Cărbunariu (Rom?nia) – Spectacol-lectură
11:00 Maison Ille-et-Vilaine -
11:00 Allianz Ţiriac - Transformări – Atelier pentru copiii cu nevoi speciale susţinut de prof. Claire Hind (UK)
11:00 DJCCPCN - Deschiderea Bursei de Spectacole, ediţia a 7-a
12.00 Primărie, sala 100 - ?nt?lnirea ataşaţilor culturali acreditaţi ?n Rom?nia
13:30 DJCCPCN - Conferinţă de presă
15:30 Maison Ille-et-Vilaine - War Stories – Atelier susţinut de Jonathan Chadwick (UK)
17:00 Facultatea de Litere - De la text la imagine – Atelier susţinut de Prof. Nic Ularu (SUA)
SPECTACOLE DE STRADĂ
16:00 Strada Nicolae Bălcescu - Art & Shock Theatre (Kazakhstan)
23:00 Cazarma 90 - Time Out (75’), Antagon Theater (Germania)
SPECTACOLE
17:00 Teatrul Gong - P?nă la capătul Păm?ntului , Film documentar realizat de Anca Berlogea
produs de UNITER şi SIGNIS (Asociatia Catolica Mondiala pentru comunicare)
19:00 Teatrul Radu Stanca - Eu, Rodin (1h10’), Teatrul Radu Stanca Sibiu (Rom?nia)
20:30 Casa de Cultură a Sindicatelor - Omul cel bun din S?ciuan (3h), Teatrul Tamasi Aron Sf?ntu Gheorghe (Rom?nia)
19:30 Catacombele M. de Istorie - Victor Brauner, grand ma?tre de l’exil permanent (1h10’), Atelier de l’Ateneu (Rom?nia)
21:00 Muzeul de Istorie - Mutter Courage (2h30’), Teatrul German de Stat Timişoara (Rom?nia)
21:00 Cetatea Cisnădioara - Pădurea nebună (1h20’), Virginia Commonwealth University (SUA)
22:00 Sala Sport - Cum doriţi (1h50’), Teatrul Naţional Craiova (Rom?nia)
CONCERTE
20.00 Piaţa Mare - Fanfara din Cosmesti ( Rom?nia)
22:00 Piaţa Mare - Geoff Berner & Associates (60’), (Canada)
23:00 Piaţa Mare - K1 (Rom?nia)
UNDERGROUND
19:30 Veneţia Club - No Mom’s Land (50’), Teatrul Luni de la Green Hours (Rom?nia)
22:00 Stage Club - Indian Fall (Rom?nia)
23:00 Stage Club - Vokodlok (Rom?nia)
24:00 Veneţia Club - Descheiat la cataramă (90’), University of California, Irvine (SUA)
00:00 Curtea TRS - CLUBUL FESTIVALULUI

Vineri________________ 4 IUNIE

EVENIMENTE
11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Sala Studio - Descheiat la cataramă de Bryan Reynolds (SUA) – Spectacol-lectură
11:00 Allianz Ţiriac - Transformări – Atelier pentru copiii cu nevoi speciale susţinut de prof. Claire Hind (UK)
12:00 Muzeul Brukenthal Lansare de carte „Attention aux vieilles dames rong?es par la solitude” de Matei Vişniec, prezinta Emil Lansman
13:30 DJCCPCN - Conferinţă de presă
SPECTACOLE DE STRADĂ
16:00 Strada Nicolae Bălcescu - Spectacole de stradă, Art & Shock Theatre (Kazakhstan)
23:00 Cazarma 90 - Time Out (75’), Antagon Theater (Germania)
SPECTACOLE
17:00 Teatrul Gong - Teatru descompus, Papiertheatre (Franţa)
19:00 Teatrul Radu Stanca - Perşii (1h10’), Teatrul Radu Stanca Sibiu (Rom?nia)
20:00 Kulturcafe SIGI - Fuzionarea a cinci simţuri ?ntr-un al şaselea , Markus Belding, (60’)
Teatrul Metropolitan M?nchen (Germania)
21:00 Muzeul ASTRA - Rusalka (3h), FITS, Teatrul Radu Stanca, Filarmonica de Stat Sibiu, Facultatea de Teologie
„Dumbrava Sibiului” "Andrei Saguna", Universitatea de Muzica Bucureşti (coproducţie Rom?nia - Elveţia - Cehia)
21:00 Catacombele M. de Istorie - Victor Brauner, grand ma?tre de l’exil permanent (1h10’), Atelier de l’Ateneu (Rom?nia)
21:00 Cetatea Cisnădioara - Poveşti (80’), Henrik Malyan Theatre (Armenia)
22:00 Sala de Sport (Piaţa Teatrului) - Blasted (1h45’), Compania GATO 05 (Rom?nia)
CONCERTE
17:30 Piaţa Mare - Fanfara din Cosmesti ( Rom?nia)
19:00 Muzeul de Istorie - Vocile naturii, Colin Offord (90’) (Australia)
20:00 Piaţa Mare - Darna, Ballet National de Tchad (60’), (Ciad)
21:30 Piaţa Mare - Travka (60’) (Rom?nia)
22:30 Piaţa Mare - Buricul Păm?ntului (60’) (Rom?nia)
UNDERGROUND
19:00 Veneţia Club - Născut vinovat (60’), Teatrul Luni de la Green Hours (Rom?nia)
22:00 Veneţia Club - L A (Rom?nia)
00:00 Curtea TRS - CLUBUL FESTIVALULUI

S?mbătă______________ 5 IUNIE

EVENIMENTE
11:00 Maison Ille-et-Vilaine - Lansare de carte, Un destin spulberat:Dan Micu de Doina Papp
12:00 Muzeul Brukenthal - Lansare de carte, “Ludic, lubric şi liturgic” de Grid Modorcea (Rom?nia), prezintă Dan Cristea
13:30 DJCCPCN - Conferinţă de presă
SPECTACOLE DE STRADĂ
22:00 Cazarma 90 - Proiectul Gotham (60’), Cogitatur Theatre & Polish Dance Theatre (Polonia)
SPECTACOLE
17:00 Teatrul Gong - Un şarpe pictat pe un scaun pictat (90’), The Talking Band (SUA)
18:00 Muzeul de Istorie - Nijinski (60’), Fundaţia “Sound of Progress” & Casa de Cultură “Nicolae Bălcescu” (Rom?n
19:00 Teatrul Radu Stanca - Scaunele (1h30’), Teatrul Bulandra Bucureşti (Rom?nia)
20:30 Casa de Cultură a Sindicatelor - Venice. Goldoni, Charity Producer's Fund. (Ucraina)
21:00 Cetatea Cisnădioara - Trei inele (1h20’), Proto-type Theatre, Inc. (SUA)
21:00 Muzeul ASTRA - Rusalka (3h), FITS, Teatrul Radu Stanca, Filarmonica de Stat Sibiu, Facultatea de Teologie
„Dumbrava Sibiului” "Andrei Saguna", Universitatea de Muzica Bucureşti (coproducţie Rom?nia - Elveţia - Cehia)
22:00 Sala de Sport (Piaţa Teatrului) 4.48 Psychosis (1h12’), Compania GATO 05 (Rom?nia)
23:00 Catacombele M. de Istorie - Hamlet. Intolerable (1h45'), Compania Spleen d’Or (Coproducţie Ungaria-Franţa-Rom?nia)
CONCERTE
13.00 Piaţa Mare - Fanfara din Cosmesti ( Rom?nia)
21:00 Piaţa Mare - Darna (60’), Tekad System (Ciad)
22:30 Piaţa Mare - Candy (Rom?nia)
UNDERGROUND
19:30 Stage Club - Cuv?ntul femeilor (1h15’), Th??tre Le Caf? (Belgia)
19:30 Veneţia Club - Alcool... Amar... Amor (50’), Teatrul Luni de la Green Hours (Rom?nia)
00:00 Curtea TRS - CLUBUL FESTIVALULUI

Duminică_______________ 6 IUNIE

EVENIMENTE
13:30 DJCCPCN - Conferinţă de presă
SPECTACOLE
17:00 Teatrul Gong - Mici tragedii (2h15), Puppet Theatre (Rusia)
17:00 Sala de Sport - Zeii păm?ntului (55’), Ashtar for Theatre Training and Productions (Palestina)
19:00 Teatrul Radu Stanca - Trei surori (2h40’), Teatrul Radu Stanca Sibiu (Rom?nia)
21:00 Casa de Cultură a Sindicatelor - Hotel Aztec (60’) Cogitatur Theatre (Polonia)
23:00 Catacombele M. de Istorie - Hamlet. Intolerable (1h45'), Compania Spleen d’Or (Coproducţie Ungaria-Franţa-Rom?nia)
CONCERTE
21:00 Piaţa Mare - Verso (60’) (Rom?nia)
22:00 Piaţa Mare - Iris (Rom?nia)
UNDERGROUND
19:30 Veneţia Club - Arăt bine azi (50’), Teatrul Luni de la Green Hours (Rom?nia)
23:30 Piaţa Unirii - Focuri de Artificii
00:00 Curtea TRS - CLUBUL FESTIVALULUI


Nr. hituri: 2.741
Adaugat la data: 02:09:04, 28 May 2004
Comentarii material Nu exista nici un comentariu pentru acest material.